Svätý hieromučeník Eleuterios; Náš prepodobný otec Pavol z Latry; Náš otec svätý Štefan Vyznávač, sugdejský arcibiskup – 15. december
Hieromučeník Eleuterios
Tento veľký svätec mal šľachetných a významných rodičov. Narodil sa v Ríme, kde bol jeho otec cisárskym antipatom. Jeho matka Antia počúvala evanjelium z úst samotného veľkého apoštola Pavla, ktorý ju vyučoval a aj pokrstil.
Skoro ovdovela, a tak dala svojho jediného syna na učenie a službu k pápežovi Anaklétovi. Ten, keď videl, že Eleuterios je obdarovaný a Božou milosťou osvietený muž, a ako vykonal mnoho zázrakov vďaka svojim mimoriadnym cnostiam, rukopoložil ho v jeho 15-tich rokoch na diakona, v 18-tich na kňaza a v 20-tich na biskupa. Bohom daná múdrosť pridávala Eleuteriovi to, čo mu chýbalo v jeho nízkom veku. Tento Boží služobník bol ustanovený za biskupa Ilýrie so sídlom v albánskej Valone. Treba poznamenať, že aj keď bol svätec vysvätený v nízkom veku, predpisy, ktoré určovali minimálny vek pre vysviacku boli napísané až o dvesto rokov neskôr na synode v Neocézarei.
Dobrý pastier dobre chránil svoje stádo a zo dňa na deň ho rozmnožoval. No Kristov prenasledovateľ cisár Hadrián, poslal akéhosi vojvodcu Félixa s vojakmi, aby Eleuteria chytili a priviedli do Ríma. Keď Félix prišiel do Valony, obkľúčil chrám vojakmi, vtrhol do chrámu a dychtil zúrivosťou a zlobou. Keď však videl, ako svätec vylieva prúd čistého učenia a sladko poučuje tých, čo ho počúvali, sám začal pozorne načúvať a žasnúť nad Kristovou mocou. Vtedy Boh zmenil jeho zúrivosť na miernosť a stal sa z prenasledovateľa Kristovým učeníkom. Padol k nohám svätého biskupa a potom sa už nikdy neodklonil od svojho učiteľa. Eleuterios ho pokrstil a šiel s Félixom do Ríma tak veselo, akoby kráčal na hostinu a nie na súd a mučenie.
Cisár sa pýtal Eleuteria: „Prečo uctievaš akéhosi nového Boha, ktorý zomrel najkrutejšou smrťou?“ No svätec odmietol odpovedať na tieto slová, napodobňujúc Krista, ktorý uprostred svojho utrpenia pred Pilátom nič nepovedal. Tak ho cisár podrobil mukám: bičovali ho, piekli na železnej posteli, varili v smole a pálili v ohnivej peci. Ale Božou mocou svätec pretrpel všetky tieto mučenia bez ujmy.
Keď to všetko videl rímsky muž menom Koriv, vyriekol, že aj on je kresťanom. Preto bol mučený a sťatý. Rovnako tak aj blažený Félix. Keď Eleuteria potom priviazali k vozu a ťahali ho divé kone, anjel ho rozviazal. Preto vyšiel na vysokú horu. Keď ho prišli chytiť vojaci, svätec ich napomenul a oni uverili v Krista, a dali sa pokrstiť. Nielen oni, ale aj ďalší pohania, až 500 z nich uverilo v Krista.
Nakoniec cisárovi kati odsekli čestnú hlavu svätého Eleuteria. Keď jeho matka Antia, ktorá sa celý čas s radosťou pozerala na hrdinské mučenie svojho syna, prišla k jeho mŕtvemu telu, objala ho a bozkávala, radujúc sa a ďakujúc Bohu. Vtedy bola sťatá aj ona. Ich telá boli prenesené do Valony, kde svätý Eleuterios dodnes oslavuje Kristovo meno mnohými zázrakmi. Trpel v časoch cisára Hadriána v roku 120.
NA SPRACOVANÍ ĎALŠÍCH ŽIVOTOPISOV SA PRACUJE
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: johnsanidopoulos.com
Zdroj: azbyka.ru