Náš otec svätý Gregor, nysský biskup; Prepodobný Domicián, meliténsky biskup; Náš prepodobný otec Marcián, presbyter a ekonóm Veľkej cirkvi – 10. január
Nysský biskup Gregor
Jeho meno je gréckeho pôvodu a znamená „bdelý“. Narodil sa okolo roku 330 v Cézarei rodičom Bazilovi a Emmélii, a bol mladším bratom sv. Bazila Veľkého a brat svätej Makríny. Vyštudoval rečníctvo a filozofiu. Sprvu nepomýšľal dať sa na duchovnú dráhu. Podľa niektorých prameňov bol tesne pred sobášom, keď sa rozhodol zasvätiť život Bohu. Podľa iných prameňov už dokonca bol ženatý s manželkou menom Teozva, no zrejme ovdovel. Akokoľvek to bolo, začal študovať Origenove spisy a tiež spisy Metoda z Olympu. Veľa rozjímal nad vecami, s ktorými sa stretol a ako ovocie týchto meditácií vznikol jeho spis O panenstve. Je to prvý známy spis o kresťanskej dokonalosti. Vstúpil do monastiera, ktorý založil jeho brat Bazil.
Keď sa stal Bazil arcibiskupom v Cézarei, povolal za biskupa v Sasime svojho priateľa Gregora Naziánskeho a v Nysse svojho brata Gregora. Ako biskup bol Gregor veľmi horlivý, no nemal to ľahké. V tom čase bol rozšírený blud arianizmu, ktorý mu spôsoboval mnoho problémov. V roku 376 ho dokonca ariáni odvliekli z mesta a poslali do vyhnanstva, pretože si na neho vymysleli finančné sprenevery. Vrátiť sa mohol až po dvoch rokoch, keď zomrel Árius.
Po svojom návrate bol povýšený za metropolitu v Sebaste. V roku 381 sa zúčastnil prvého konštantínopolského koncilu. Medzi koncilovými otcami vynikol svojimi filozofickými a teologickými vedomosťami. Boh tak použil jeho rozsiahle svetské znalosti i duchovné skúsenosti. Na koncile patril k najvýznamnejším obrancom pravej viery, za čo si vyslúžil meno „stĺp pravovernosti“. V roku 394 sa zúčastnil synody v Konštantínopole. Toto je posledná zmienka o jeho živote. Predpokladá sa, že krátko po synode zosnul. Miesto jeho pochovania ostáva neznáme.
Gregor bol jedným z najväčších mystikov kresťanského staroveku. Mystické prežívanie opísal ako „vychutnávanie Boha“. Jeho slovami: „Kristus je umelec, ktorý nežne utiera špinu hriechu, ktorá znetvoruje tvár človeka, a znova tvorí Boží obraz v jeho plnej kráse.“ Gregor je tiež známy ako najväčší kresťansko-filozofický mysliteľ svojej doby. Bol silno ovplyvnený Origenom. Pomocou filozofie obraňoval kresťanské pravdy proti neveriacim a heretikom.
Zostali po ňom rozsiahle diela – homílie, teologické spisy, exegézy Starého zákona a pohrebné reči. Ku Gregorovým najznámejším pojednávaniam patrí bojovný spis Proti Eunomiovi, v ktorom obhajuje Nicejské vyznanie viery. V diele O Svätom Duchu obhajuje Svätého Ducha ako Boha. Jeho hlavné dielo Veľká katechetická modlitba zdôrazňuje správnosť kresťanského učenia voči židom a pohanom. Spoločne so svojím bratom Bazilom a priateľom Gregorom sú nazývaní Traja veľkí Kappadócki otcovia – sú autormi kresťanskej náuky o Najsvätejšej Trojici a ich teologické a filozofické výklady znamenali koniec pre ariánsku herézu.
NA SPRACOVANÍ ĎALŠÍCH ŽIVOTOPISOV SA PRACUJE
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: BILYK, PANCZOVÁ, ŠESTÁK: Sv. Gregor z Nyssy – Menšie teologické spisy.
Zdroj: casoslov.sk
Zdroj: furca.sk
Zdroj: johnsanidopoulos.com