Svätí mučeníci Chryzant a Dária – 19. marec

Mučeníci Chryzant a Dária
Mená svätcov majú grécky pôvod. Chryzant znamená „Zlatý kvet“ a Dária „Mocná“. Chryzant bol jediným synom veľkého veľmoža Polemona, ktorý sa presťahoval z Alexandrie do Ríma. Ako syn bohatých rodičov Chryzant vyštudoval všetky svetské školy majúc za učiteľov najučenejších ľudí. Ale svetská múdrosť ho zmiatla a dostala do neistoty, kde je pravda. Preto sa veľmi rmútil.
Ale Boh, ktorý myslí na všetkých a na všetko, zmiernil jeho zármutok: do rúk mladého Chryzanta sa dostalo Evanjelium a Skutky apoštolov. Keď si to Chryzant prečítal, osvietila ho pravda. Chcel však učiteľa a aj ho našiel v osobe kňaza Karpofora, ktorý ho vyučoval a aj pokrstil. To sa však nepáčilo jeho otcovi, ktorý sa všemožne snažil odvrátiť ho od Kristovej viery. Keďže otec v tomto zámere vôbec neuspel, chcel ho najprv skaziť zatvárajúc ho samotného s nehanebnými dievčatami. Chryzant však zvíťazil sám nad sebou aj v tomto a udržal sa v čistote.
Následne ho otec prinútil oženiť sa s pohanskou dievčinou Dáriou, ktorá pochádzala z Atén a bola filozofkou. Otec ho chcel takto odviesť od kresťanstva. Keď ju svätec uvidel, správal sa k nej ako k sestre a obaja súhlasili, že zostanú v panenstve až do smrti. Preto namiesto toho, aby Dária spravila z Chryzanta pohana, on spravil z nej kresťanku. A obaja žili zdanlivo akoby v manželstve. Keď mu otec zomrel, Chryzant začal slobodne vyznávať Krista a žiť kresťansky s celým svojim domom, pričom obaja svätci učili ľudí obozretnosti a čistote.
V časoch cisára Numeriána boli obaja svätci strašne mučený kvôli viere. No samotný mučiteľ Klaudius vidiac trpezlivosť týchto čestných mučeníkov a zázraky, ktoré sa pri ich mučení prejavili, sám prijal kresťanskú vieru so svojou ženou Hiláriou, s celým svojim domom a so svojimi vojakmi. Preto bol Klaudius utopený vo vode – a potom aj obidvaja jeho synovia Jáson a Maurus s vojakmi boli sťatí. Kresťania pochovali telá svätých mučeníkov v neďalekej jaskyni a Hilária sa tam neustále chodila modliť. Raz ju sledovali a odviedli na mučenie. Svätá ich poprosila, aby jej dali pár chvíľ na modlitbu, a hneď ako skončila, odovzdala svoju dušu Bohu. Sluha pochoval sväticu v jaskyni vedľa jej synov.
Ako mučili Dáriu, bola taká vytrvalá, že na ňu pohania kričali: „Dária je bohyňa!“ Mučitelia ju preto poslali do nevestinca, kde ju chránil lev poslaný Bohom. Istý muž, ktorý sa pokúsil sväticu pošpiniť, bol levom zrazený na zem a pritlačený, ale lev ho nezabil. Mučeníčka to využila, kázala všetkým o Kristovi a nasmerovala ich na cestu spásy. Chryzanta hodili do zapáchajúcej jamy, do ktorej sa dostala všetka špina mesta. Ožiarilo ho však nebeské svetlo a jama sa naplnila sladkou vôňou. Potom cisár Numerián prikázal, aby Chryzanta s Dáriou odovzdali katom. Po mnohých krutých mukách boli mučeníci hodení do priepasti a zaživa zasypaní kameňmi. Na tom mieste bol neskôr postavený chrám.
Neďaleko priepasti, kde boli zasypaní, bola jaskyňa, v ktorej sa raz zišli kresťania k modlitbe a Prijímaniu. Keď sa o tom pohania dozvedeli, napadli ich, tú jaskyňu zatvorili, a tak v tejto jaskyni všetci zosnuli. Títo slávni mučeníci Chryzant a Dária ako aj ďalší s nimi, medzi ktorými bol aj kňaz Diodor a diakon Marián, trpeli za vieru v Ríme v rokoch 283 – 284.
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: casoslov.sk
Zdroj: johnsanidopoulos.com