Svätý mučeník Eupsychios; Svätá Mária Kleofášova – 9. apríl

Mučeník Eupsychios
Eupsychios sa narodil v meste Cézarea v Kapadócii a od svojich urodzených rodičov dostal kresťanskú výchovu. V čase panovania cisára Juliána Odpadlíka uzavrel Eupsychios kresťanské manželstvo. No v tomto manželstve neprežil ani jeden deň, pretože v Cézarei sa vtedy nachádzal pohanský chrám bohyne Fortúny, ktorú cisár Julián Odpadlík veľmi uctieval, a práve v čase, keď prebiehal sobáš, pohania prinášali obetu bohyni Fortúne. Svätý Eupsychios naplnený horlivosťou za Boha, zhromaždil ľudí a zničil pohanský chrám, hoci vedel, že následný trest ho neminie. Preto všetok svoj majetok rozdal chudobným a pripravil sa na mučenie.
Rozzúrený cisár Julián vychrlil svoj hnev nielen na svätého Eupsychia, ale aj na ostatných obyvateľov tohto mesta. Niektorých dal popraviť, váženejších poslal do vyhnanstva; kresťanské duchovenstvo poslal na vojenskú službu a kresťanským farnostiam zhabal majetky. Mestu odňal názov Cézarea, čo znamenalo Kráľovská, ponížil ho na obyčajnú obec s jej pôvodným názvom Maza a na obyvateľov uvalil vysokú daň.
Cisár sa vyhrážal, že mesto úplne zničí, ak obyvatelia nepostavia nový pohanský chrám namiesto zničeného. Cisár tiež prikázal, aby Eupsychia akýmkoľvek mučením donútili priniesť modlám obetu. Počas mnohých dní ho zaveseného mučili a driapali železnými pazúrmi. No jeho viera bola pevná a tak sudca prikázal, aby ho sťali mečom. Takto ho zavesili na strom a sťali, a namiesto krvi mu z rany tieklo mlieko a voda. Potom ho kresťania čestne pochovali. Bolo to v roku 362.
V tom čase cisár Julián podnikal vojenskú výpravu proti Peržanom a keď prechádzal cez Kapadóciu priblížil sa blízko k mestu Cézarea. Keďže ho cisár mal v úmysle do základov zničiť, mestu hrozilo nebezpečenstvo. Vtedy arcibiskup mesta svätiteľ Bazil Veľký vyšiel v ústrety cisárovi, aby mu vzdal česť ako panovníkovi, a ponúkol mu tri jačmenné chleby, aké sám jedol. Cisár prikázal ozbrojencom vziať chleby a svätiteľovi Bazilovi dať hrsť sena so slovami: „Ty si nám dal jačmeň, jedlo dobytka, tu máš od nás seno.“ Svätiteľ mu odvetil: „My, vládca, sme ti priniesli to, čím sa sami živíme, ale ty si nám dal to, čím sa živí dobytok; ty sa posmievaš nad nami, ale nemôžeš svojou mocou premeniť seno na chlieb – pravý ľudský pokrm.“ Julián nahnevane odvetil: „Vedz, že keď sa tu vrátim z Perzie, budem ja teba kŕmiť týmto senom. A toto mesto zničím do základov, toto územie dám zorať pluhmi a premením na pole. Lebo ja viem, že to pre tvoje rady sa ľudia opovážili zničiť chrám i vyobrazenia bohyne Fortúny.“
Po týchto hrozbách cisár pokračoval vo vojenskom pochode na Peržanov. V r. 363 bol zabitý svätým veľkomučeníkom Merkúriom (sviatok 24. novembra). Po smrti cisára vystavali kresťania mesta Cézarea nad hrobom svätého mučeníka Eupsychia nádherný chrám a od jeho ostatkov dostávali pomoc a uzdravenia.
NA SPRACOVANÍ ĎALŠÍCH ŽIVOTOPISOV SA PRACUJE
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: johnsanidopoulos.com
Zdroj: azbyka.ru