Náš prepodobný otec Simeon z Perzie; Náš prepodobný otec Akakios, meliténsky biskup – 17. apríl
Simeon Perzský, biskup a mučeník
V štvrtom storočí, v časoch krutého kráľa Sapora II., bola v Perzii veľmi prenasledovaná Katolícka cirkev. Prenasledovanie začalo, keď čarodejníci so Židmi obvinili seleuckého arcibiskupa Simeona, že je zradcom Perzie, ktorú chce pripojiť k Rímskej ríši. Kráľ Sapor II. nariadil, aby k nemu priviedli Simeona a vydal rozkaz na likvidáciu Cirkvi. Zviazaný Simeon stál hrdo pred kráľom. Nevzdal mu náležitú poklonu. Prehlásil, že ho priviedli spútaného, aby sa zriekol pravej viery.
Kráľ Sapor II. sa i zajatých kňazov Audelaja a Ananiáša snažil prehovoriť k zrade, ale nepodarilo sa mu to. Dal ich zavrieť do väzenia. Na druhý deň Simeon smelo obhajoval kresťanskú vieru a bol za to odsúdený na smrť. Všetci jeho kňazi mali byť zabití skôr ako on. Spolu s nimi priviedli na popravisko ďalších 1 000 kresťanov, pričom sám Simeon ako biskup sa mal pozerať na ich utrpenie. Simeon sa zámerne rozhodol zomrieť ako posledný, pretože chcel všetkých posilňovať, aby sa nikto z nich nezakolísal zo strachu pred smrťou a aby vytrvali a zostali pevní. Keď Simeon bezpečne vyprevadil celé svoje stádo do Božieho kráľovstva, bol zabitý. Bolo to v roku 341 alebo 344.
Z tohto mučenia je zachytených niekoľko hrdinských príbehov. Jedným z nich je kráľov eunuch Ustazan. On sa najprv zriekol Krista, no potom po výčitke sv. Simeona znova pred kráľom vyznal pravú vieru. Ďalšími sú Ananiáš a Fusik. Vtedy, keď kňaz Ananiáš položil hlavu na peň, aby ho sťali, celý sa triasol. No tajný kresťan a kráľov úradník Fusik začal Ananiáša povzbudzovať slovami: „Neboj sa starec, zatvor oči a buď silný, aby si uvidel Božie svetlo!“ Len čo to Fusik povedal, bol predvolaný pred kráľa a obvinený, že je kresťanom. Kráľ aj jeho trápil obrovskými mukami a to isté urobil aj s jeho dcérou Askitreou. Keď o rok neskôr na Veľký piatok kráľ popravil ďalšieho svojho eunucha a s ním i ďalších tisíc kresťanov, začal za svojím eunuchom smútiť a preto ukončil zabíjanie kresťanov.
Meliténsky biskup Akakios
Jeho meno má grécky pôvod a znamená „nevinný, nie zlý“. Bol protivník nestorianizmu (išlo o jednu z nesprávnych náuk o Ježišovi Kristovi a Božej matke). Bol biskupom v Meliténach, v súčasnosti mesto Malatia v juhovýchodnom Turecku. Akakios vyučoval správnu náuku o Kristovi. Vymieňal si korešpondenciu s Cyrilom Alexandrijským. Známym sa stal tým, že vystúpil na treťom všeobecnom koncile v Efeze proti heretikovi Nestorovi. Poslal listy aj do Arménska. K jeho literárnym dielam patrí Homília, ktorú predniesol v Efeze, a dva listy Cyrilovi. Už počas svojho života dostal od Boha dar konať veľké zázraky. Po dlhej a horlivej službe Bohu prepodobný otec Akakios zosnul po roku 438.
Zdroj: ČÍŽEK, A.: Synaxár. Životy svätých.
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.