Náš prepodobný otec Teodor Sykeónsky – 22. apríl

Prepodobný otec Teodor
Jeho meno má grécky pôvod a znamená „Boží dar“. Teodor bol synom prostitútky. Narodil sa v dedine zvanej Sykeón v Galácii, centrálnej časti Malej Ázie. Dnes toto mesto už neexistuje. Teodor žil od svojej mladosti ako askéta. Už ako desaťročný chlapec sa Teodor oddával prísnemu pôstu a celonočnej modlitbe, podľa vzoru nejakého starca Štefana, ktorý žil v jeho dome.
Jeho matka ho plánovala dať do služby v armáde. Ale v sne sa jej zjavil sv. Juraj a oznámil jej, že Teodor je určený nie na službu pozemskému kráľovi, ale kráľovi nebeskému. Sv. Juraj sa veľakrát zjavil aj Teodorovi buď aby ho poučil, alebo aby ho zachránil pred nejakým nebezpečenstvom, ktorému ho chceli vystaviť zlí démoni. Zvlášť si ho preto uctieval. Mal aj niekoľko videní Presvätej Bohorodičky. Teodorova telesná i duchovná askéza svojou surovosťou prevyšoval askézu všetkých asketikov jeho čias. Svoje telo trápil hladom, smädom, železnými okovami a celonočnou modlitbou. Všetko konal len preto, aby svoju dušu zviazal láskou k Bohu a učinil ju úplnou vládkyňou nad telom.
Na Teodorovu lásku odpovedal Milostivý Boh svojou láskou. Daroval mu veľkú moc nad zlými duchmi a nad všetkými bolesťami a trápeniami ľudí. Na všetky strany sa o ňom roznieslo, že je divotvorný uzdravovateľ. Pre tento dar konania zázrakov sa zvykne označovať ako Thaumaturgos, teda „Divotvorca“. Ešte za svojho života vykonal tri púte do Jeruzalema, kde pobudol vo viacerých kláštoroch.
Vo svojom rodisku sa stal archimandritom. Neskôr, v roku 589, bol kvôli svojej veľkej čistote a duchovnosti aj proti vôli vysvätený za anastasiopolského biskupa. V biskupskej službe strávil 11 rokov. V jednom zo životopisov sa uvádza, že až do svojej smrti spravoval eparchiu zodpovedne a horlivo, a vo svojom biskupstve aj zomrel. Bolo to na počiatku vlády cisára Heraklea v roku 613. Iný životopis uvádza, že po 11-tich rokoch služby uprosil Boha, aby ho od nej oslobodil a on sa mohol znova zasvätiť svojmu milovanému asketickému životu. Tak sa vrátil do svojho kláštora, kde v starobe oddal svoju dušu Pánovi, pre ktorého sa dobrovoľne veľa namáhal.
Zdroj: grkatba.sk
Zdroj: zivotopisysvatych.sk
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.