Svätý apoštol a evanjelista Marek – 25. apríl

Marek, evanjelista a apoštol
Marek (iným menom Ján) je autorom druhého evanjelia. Hoci mal latinské meno, podľa historikov bol pôvodom Žid, synovec sv. apoštola Petra. Jeho matke patril v Jeruzaleme dom, v ktorom sa schádzali Ježišovi učeníci, a pričinila sa, že sa tam konala posledná večera. Tu sa pravdepodobne udialo aj Zostúpenie Svätého Ducha. Spolu so svojim príbuzným Barnabášom, sprevádzal Marek sv. Pavla na jeho prvej apoštolskej ceste. Z tejto prvej misijnej cesty sv. Pavla sa však predčasne vrátil do Jeruzalema. Potom s Barnabášom odišiel na Cyprus. Neskôr bol so sv. Petrom a sv. Pavlom v Ríme.
Podľa všetkého nepatril medzi učeníkov Ježiša Krista, keďže v tých časoch bol ešte mladíkom. Pri opise udalostí umučenia vo svojom evanjeliu spomína príhodu, pri ktorej vojaci chytili nejakého mladíka zahaleného do plachty. Ten im však plachtu nechal v rukách a ušiel. Niektorí tvrdia, že týmto mladíkom bol práve sv. Marek, keďže ostatní evanjelisti o tejto príhode mlčia. Podľa Nového zákona jeho plné meno bolo Ján Marek. On aj jeho matka Mária boli v prvej Cirkvi známi a vážení. Dom jeho matky v Jeruzaleme podľa všetkého slúžil ako miesto stretávania pre Ježiša a jeho apoštolov a potom aj pre kresťanov.
Svoje evanjelium napísal Marek pravdepodobne v Ríme pred rokom 60. Písal v gréčtine pre kresťanov, ktorí pochádzali z pohanských národov. Podľa tradície pri písaní evanjelia čerpal predovšetkým z rozprávania sv. apoštola Petra. Jeho evanjelium je najstaršie spomedzi všetkých štyroch evanjelií. Je písané špeciálne pre pohanov v Ríme.
Podľa tradície sv. apoštol Peter neskôr kázal Markovi, aby šiel hlásať evanjelium do Egypta. Hovoria o tom mnohé starokresťanské spisy. Marek založil cirkevnú obec v Alexandrii a stal sa tam biskupom. Podľa niektorých historických správ prvý človek, ktorý sa obrátil na Markovo kázanie bol Anian, pôvodom obuvník, u ktorého si dal Marek opraviť obuv. Tento človek sa neskôr stal Markovým nástupcom na biskupskom stolci v Alexandrii. Podľa tradície zomrel Marek mučeníckou smrťou v Alexandrii – pohania ho raz ráno prekvapili pri bohoslužbách, uviazali mu povraz okolo hrdla a vláčili ho ulicami mesta, kým nezomrel. Veriaci ho pochovali v dedine Bucoli pri Alexandrii. Pri vpáde mohamedánov do Egypta v roku 828 preniesli dvaja benátski kupci jeho pozostatky do Benátok. Toto však nie je zaručene isté. V 11. stor. tam postavili známu baziliku, ktorá je zasvätená práve sv. Markovi.
Zdroj: ČÍŽEK, A.: Synaxár. Životy svätých.
Zdroj: zivotopisysvatych.sk