Náš prepodobný otec Nikita, chalcedónsky biskup – 28. máj

Chalcedónsky biskup Nikita
Jeho meno má grécky pôvod a znamená „víťaz“. Tento svätec žil v 8-mom a 9-tom storočí. V mladosti sa zriekol sveta a zatúžil po mníšskom živote. Zažiaril cnosťami ako slnko, čo spôsobilo, že si ho všimli cirkevní hodnostári a povýšili ho na biskupský stolec v Chalcedóne, ktorý ako metropolita spravoval takmer 50 rokov. Ako biskup bol zvlášť milostivý voči biednym a veľmi sa staral o siroty, vdovy a chudobných; vo svojom dome prijímal tulákov a doprial im odpočinok, nasycoval hladných a dával odev úbohým. Tak svietil svetu ako svieca a bol ozdobou Cirkvi.
Grécke životopisy uvádzajú, že jeho život bol poznačený utrpením kvôli pravej viere, ktorú vyznával. Keď povstalo v Kristovej cirkvi hnutie, ktoré nazývalo vzdávanie úcty ikonám modloslužbou, zviedlo aj cisára Leva Arména. Keď povstal proti úcte k ikonám, tento svätec Nikita sa rázne postavil na ich obranu, obviňujúc cisára z herézy a vysvetľujúc význam ikon a dôležitosť ich úcty. Sám vyzval svoje stádo, aby s láskou uctievalo sväté ikony Krista, Matky Božej a svätých. Kvôli tomu pretrpel mnohé poníženia, zlobu a väznenie. Nakoniec bol za svoje vierovyznanie spolu so svojím bratom Ignáciom poslaný do vyhnanstva a v ťažkej práci a utrpení predstúpil pred Pána, aby prijal veniec slávy v Božom kráľovstve.
Slovanské životopisy uvádzajú, že zakončil svoj život pokojnou smrťou v jednom z kláštorov v Palestíne, do ktorého sa odobral po odchode z biskupského stolca. Ale vďaka tomu, že bránil ikony, priradili mu prívlastok vyznávač. Pri jeho ostatkoch sa diali aj zázraky. V 14. storočí boli jeho relikvie prenesené do Benátok a úcta k nemu sa rozšírila i do Grécka.,
Zdroj: casoslov.sk
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: johnsanidopoulos.com
Zdroj: azbyka.ru