Svätý hieromučeník Timotej, pruský biskup – 10. jún
Pruský biskup Timotej
Meno dnešného svätca má grécky pôvod a znamená „uctievajúci Boha“. Kňaz a mučeník Timotej bol biskupom v meste Prusa, ktoré ležalo na niekdajších hraniciach Bitýnie, Frýgie a Lýdie, neďaleko Olympskej hory. Dobre riadil svoju vlastnú cirkev a pásol ľud na pastvine spásy. Pre jeho čestný a svätý život a veľkú duševnú čistotu dostal od Boha dar robiť zázraky.
Istý čas robil veľa škody obrovský had, ktorý sa usídlil v jaskyni pod cyprusovým stromom, pretože napádal zvieratá i ľudí. Biskup Timotej zobral z oltára prikrývku, ktorou sa prikrýva posvätený chlieb – ahnec – a hodil ju do papule hada, ktorý potom zomrel.
Boh dal Timotejovi dar uzdravovať, preto touto milosťou mnohých uzdravil z rôznych chorôb. Menovite vieme o uzdravení kráľa Arita, ktorý sa kvôli ťažkej chorobe približoval k smrti. A podobne uzdravil aj istú kráľovnú, ktorá sa už lúčila so životom – tú navyše obrátil od modloslužobníctva k viere v Boha. Takto získala omnoho väčší dar ako telesné zdravie. Mocou Krista však robil aj mnoho iných zázrakov. Za svoje životné poslanie však považoval šíriť Evanjelium. Preto svojím ohlasovaním priviedol v Prusách mnoho neveriacich ku Kristovi.
V rokoch 361 – 363 nastúpil na rímsky trón cisár Julián, ktorý sa odvrátil od kresťanstva, uctieval modly a preto dostal prímenie Odpadlík. Julián začal kruté prenasledovanie Kresťanov. Vtedy sa biskup Timotej pustil s ešte väčšou horlivosťou do ohlasovania Božieho slova, upevňoval veriacich vo viere a neveriacim odhaľoval pravdu o ich zblúdení. Cisár sa dozvedel o Timotejovi, rozkázal ho priviesť a zatvoril ho do väzenia. No aj tam za ním prichádzalo mnoho ľudí, aby počúvali múdre poučenia a biskup im hovoril o Kristovi, pravom Bohu. Cisárovi Juliánovi bolo doložené, že kresťanský biskup zatvorený vo väzení pokračuje v šírení Ježišovho posolstva. A neprestal, ani keď mu cisár poslal výslovný zákaz učiť o mene Ježiša Krista, a odvážne hovoril o Kristovi ďalej.
Preto cisár vydal rozkaz sťať biskupovi Timotejovi hlavu. Bolo to v roku 362. Svätec tak nasledoval kroky Jána Krstiteľa, ktorý aj vo väzení odvážne hlásal o Kristovi, za čo mu bola sťatá hlava. Jeho veriaci vzali jeho telesné pozostatky, preniesli ich do Konštantínopola a s úctou pochovali. Pri jeho hrobe sa udialo množstvo zázračných uzdravení z rôznych neduhov na slávu Krista, nášho Boha.
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: johnsanidopoulos.com
Zdroj: zoe.sk
Zdroj: truechristianity.info