Svätý hieromučeník Metod, patarský biskup – 20. jún
Patarský biskup Metod
Jeho meno má grécky pôvod a znamená „poriadny“. Od mladosti sa zasvätil askéze a preto sa zaskvel ako mesto postavené na návrší. Povolali ho za biskupa najprv na Olympe a potom v meste Lýcijská Patara, v Malej Ázii. Svätý Hieronym dodáva, že sa stal aj biskupom Týru, hoci to nemusí byť pravdepodobné.
Bol učeným krasorečníkom a ako prvý z hierarchov písal proti Origenovým herézam. Grécke zoznamy svätých ho opisujú ako „dôstojnú nádobu Božieho Ducha“ a „nesmrteľný nástroj Božieho Ducha“. Jeho slová boli ako naplnené Svätým Duchom a ako blesk zažiarili po celom svete. Zanechal po sebe bohaté literárne dedičstvo: diela na obranu kresťanstva proti pohanstvu, výklady katolíckych dogiem proti Origenovej heréze, morálne rozpravy a výklady Svätého písma.
Hoci obhajcovia Origena boli voči Metodovi nepriaznivo naladení, väčšina cirkevných otcov sa o ňom vyjadrovala pochvalne. Epifanios zo Salamíny ho nazýva „požehnaným mužom“ a neskôr mu dáva titul „horlivého obrancu pravdy“. Svätý Hieronym ho zaraďuje medzi slávnych mužov a nazýva ho „najvýrečnejším mučeníkom“. Ondrej z Cézarey ho často cituje vo svojom Komentári k Apokalypse a nazýva ho „veľkým“, „požehnaným“ a „svätým“. Eustácios z Antiochie hovorí, že bol „hodný svätej pamiatky“. Pohania proti nemu povstali, mučili ho a sťali v Sýrskej Chalkide v roku 311 za vlády cisára Décia.
V tropári ku tomuto svätcovi sa spieva: „Tvoja krv, múdry Metod, volá k Bohu zo zeme ako Ábelova krv. Ó, svätý mučeník, ty si hlásal Kristovo vtelenie a porazil si Origenove falošné učenie. Vstúpil si do nebeskej svadobnej komnaty. Modli sa ku Kristovi, nášmu Bohu, aby spasil naše duše.
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: johnsanidopoulos.com
Zdroj: casoslov.sk