Svätí, apoštolom rovní Cyril a Metod, učitelia Slovanov – 5. júl
Vierozvestcovia Cyril a Metod
Slávni bratia Cyril a Metod tvoria v dejinách Slovanov jednu z najdôležitejších kapitol. Pochádzali zo Solúna. Ich otec, menom Lev, mal vysoké postavenie v štátnej správe. O matke Márii sa nezachovala žiadna písomná zmienka. Spolu mali 7 detí.
Metod bol zrejme najstarší a narodil sa okolo roku 815. Metod bolo jeho rehoľné meno, krstným menom sa zrejme volal Michal. Cyril bol najmladším z detí, krstným menom sa volal Konštantín. Narodil sa okolo roku 827. Pretože v okolí žilo veľa Slovanov, predpokladá sa, že obaja ovládali slovanský jazyk. Metod, starší z bratov, sa stal dôležitým civilným úradníkom. Po čase ho svetské záležitosti unavili, a preto sa utiahol do kláštora. Konštantín sa stal učencom a profesorom v Konštantínopole, známym ako „Filozof“. No tiež odišiel za svojím bratom Metodom do toho istého kláštora.
V roku 860 sa Konštantín a Metod vydali na misie na územie dnešnej Ukrajiny. Tam našli pozostatky pápeža sv. Klementa, ktorý tam bol vo vyhnanstve (zomrel okolo r. 100). Keď sa byzantský panovník Michal III. rozhodol vyhovieť požiadavke moravského kniežaťa Rastislava, aby mu na jeho územie poslal misionárov, prirodzene boli Metod a Konštantín tou najlepšou voľbou.
Preto v roku 863 bratia spolu s niekoľkými spoločníkmi (Kliment, Sáva, Angelár, Náum, Vavrinec a ďalší) opustili svoju rodnú zem, aby prišli na Veľkú Moravu a šírili tu kresťanstvo a kultúru, a aby učili ľud pravdám viery. Ešte predtým, než odišli na svoju misiu, Konštantín zostavil pre Slovanov písmo, ktoré je dnes známe ako hlaholika. Do jazyka starých Slovanov preložili dokonca aj celú liturgiu a takisto aj časť Biblie. Bola to veľká revolúcia v tom čase, keďže pri bohoslužbách sa používali len tri jazyky: gréčtina, hebrejčina a latinčina. Keď sa vydali na cestu do Ríma, aby získali povolenie slúžiť svätú liturgiu v reči ľudu, pápež Hadrián II. im s radosťou vyhovel.
Konštantín sa však už nikdy nevrátil na územie Veľkej Moravy. V Ríme ochorel, vstúpil do kláštora, prijal meno Cyril a zakrátko tam 14. februára v roku 869 zomrel. V tom istom roku sa Metod stal arcibiskupom. Franským biskupom sa to nepáčilo, a tak Metoda v roku 870 uväznili vo Švábsku v kláštore. Metod protestoval so slovami: „Keby to územie bolo vaše, hneď by som vám ho zanechal, ale patrí sv. Petrovi.“ Napriek všetkému úsiliu sa oslobodiť Metoda podarilo až ďalšiemu pápežovi Jánovi VIII.
No naďalej musel Metod čeliť intrigám a bol obviňovaný z heréz. Ale pápež sa vždy presvedčil, že má pred sebou veľkého a svätého apoštola. Metod teda naďalej vyvíjal veľké úsilie, aby prehĺbil kresťanskú vieru medzi Slovanmi. Mal vplyv aj na Čechov, Maďarov a Vislanov. Pokrstil vladárov, ktorí boli na čele týchto národov. Cítil však, že mu ubúda síl. Chcel ešte dokončiť preklad Svätého písma do staroslovienčiny. Vybral si k tomu dvoch zo svojich žiakov a v priebehu ôsmich mesiacov toto veľké dielo dokončil. Zomrel vo veku 70 rokov 6. apríla 885. Tesne pred smrťou určil za svojho nástupcu Gorazda, jedného zo svojich učeníkov slovanského pôvodu. Miesto jeho smrti a hrobu bolo pravdepodobne hlavné mesto Veľkej Moravy, avšak nevieme určiť jeho polohu.
Zdroj: zoe.sk
Moleben k sv. Cyrilovi a Metodovi – modlitba na konci:
Ó, preslávni učitelia a osvietitelia slovanských národov, svätí apoštolom rovní Cyril a Metod, vy ste nás osvietili svetlom vašich náuk i spisov a naučili ste nás viere v Krista; a teraz sa my k vám, ako deti k otcom, utiekame a v skrúšenosti našich sŕdc sa modlíme.
Hoci sme ako nepoddajné deti nezachovali vaše príkazy, zanedbali sme úsilie páčiť sa Bohu, ako ste učili, a odpadli sme od svornosti a lásky, ku ktorým ste Slovanov ako bratov vo viere i podľa tela správne napomínali, predsa sa teraz neprestaňte modliť za svoje hriešne a nehodné deti, ako ste ani kedysi za svojho života nevďačných a nehodných nenechali odísť naprázdno.
Keďže môžete smelo predstúpiť pred Pána, horlivo ho proste, aby nás priviedol a obrátil na cestu spásy, aby upokojil spory a roztržky, ktoré vznikajú medzi bratmi jednej viery, aby tých, čo odpadli, znova priviedol k svornosti a nás všetkých v jednote ducha a lásky spojil v jednej, svätej, všeobecnej a apoštolskej Cirkvi. Vieme totiž, vieme, že veľa zmôže modlitba spravodlivého k Vládcovej dobrosrdečnosti, hoci sa prináša za hriešnych ľudí.
Preto neopusťte nás, svoje sklesnuté a nehodné deti, kvôli hriechom ktorých sa zmenšilo vaše stádo, ktoré ste zhromaždili; rozdelilo ho nepriateľstvo, zviedli ho nástrahy inovercov, jeho roztratené duchovné ovce trhajú vlci.
Skrze vaše modlitby nám dajte horlivosť za pravú vieru, aby sme ňou zapálení dobre zachovali tradície otcov, usilovali sa dodržiavať predpisy a pravidlá Cirkvi, stránili sa cudzích falošných náuk, a tak vzrastali v bohumilom živote na zemi a boli uznaní za hodných rajského života v nebi. Tam budeme spolu s vami oslavovať Vládcu všetkých, v Trojici jediného Boha, na veky vekov.
Benedikt XVI. Cyril a Metod katechéza
Akatist k sv. Cyrilovi a Metodovi