Zhromaždenie k svätému archanjelovi Gabrielovi, Náš prepodobný otec Štefan Svätosávsky, Náš otec svätý Julián, kenomanijský biskup – 13. júl
Zhromaždenie k archanjelovi Gabrielovi
Podľa starozákonnej Knihy Tobiáš je archanjel Gabriel jedným zo siedmich anjelov, „ktorí sú pripravení, aby vchádzali pred Pánovu slávu.“ Meno Gabriel znamená „Božia sila“. V dejinách spásy vystupuje ako hlásateľ a služobník Božej všemohúcnosti.
Tohto Božieho archanjela oslavujeme 26. marca. Avšak v dnešný deň sa uctievajú jeho zjavenia a zázraky počas celej histórie dejín spásy. Traduje sa, že táto oslava bola ustanovená najprv na Hore Atos v 9. storočí. Dôvodom bolo zjavenie sa tohto archanjela v mníšskej kélii v Karies.
Udalosť spomína, že na tom mieste žil istý starec spolu so svojím žiakom. Jednej sobotňajšej noci sa starec vybral do Kariesu na celonočné bdenie. Preto prikázal svojmu žiakovi, aby zostal a modlil sa v ich cele. Keď sa zotmelo, učeník počul klopanie na dvere. Keď ich otvoril, uvidel neznámeho mnícha, ktorý si hovoril Gabriel, a pozval ho ďalej. Postavili sa pred ikonu Božej Matky a s úctou a súcitom sa spolu modlili. Počas deviatej piesne kánonu začal žiak spievať Velebí moja duša Pána a môj duch jasá v Bohu, mojom Spasiteľovi.
Vtedy hosť zaspieval hymnus, ktorý učeník nikdy predtým nepočul: Dôstojné je velebiť teba, Bohorodička… Kým sa spieval hymnus, ikona Bohorodičky zažiarila nebeským svetlom. Žiak požiadal svojho hosťa, aby mu zapísal slová. Keď hosť poprosil o papier a atrament, učeník povedal, že žiadny nemajú. Vtedy hosť vzal strešnú dlaždicu a prstom na jej povrch napísal slová hymnu. Učeník vtedy vedel, že to nie je obyčajný mních, ale archanjel Gabriel. On mu následne povedal: „Spievajte týmto spôsobom všetci.“ Potom zmizol a ikona Bohorodičky ešte nejaký čas vyžarovala svetlo. Dlaždica s hymnom, ktorý na ňu napísal archanjel Gabriel, bola neskôr prenesená do Konštantínopolu.
V súvislosti s tým sa spomínajú aj ostatné zjavenia archanjela Gabriela. K starozákonným patrí zjavenie sa Mojžišovi, keď strážil stádo svojho svokra Jetra, a pri tej príležitosti mu zvestoval ako bol stvorený svet a všetko ostatné, čo Mojžiš potom podľa tradície zapísal v knihe Genezis. Ďalším je zjavenie sa prorokovi Danielovi a oznámenie tajomstva o budúcich kráľovstvách, a o príchode Spasiteľa. Ďalším je zjavenie sa sv. Anne, kedy jej archanjel prisľúbil, že porodí dcéru, Pannu Máriu.
K novozákonným patrí mnohonásobné zjavovanie sa Panne Márii, keď bola ako malá vychovávaná v jeruzalemskom chráme. Gabriel sa zjavil aj veľkňazovi Zachariášovi a oznámil mu zvesť o narodení Jána Predchodcu. Gabriel sa potom opätovne zjavil Bohorodičke v Nazarete a oznámil jej zvesť o počatí a narodení Božieho syna. Rovnako sa Gabrielovi pripisuje aj zjavenie spravodlivému Jozefovi počas spánku; zjavenie sa pastierom pri Betleheme, tiež aj zjavenie sa samotnému Pánovi Ježišovi v Getsemanskej záhrade, ako aj zjavenie sa ženám myronosičkám po vzkriesení.
NA SPRACOVANÍ ĎALŠÍCH ŽIVOTOPISOV SA PRACUJE
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: johnsanidopoulos.com
Zdroj: zoe.sk