Svätí mučeníci a vyznávači Gurias, Samónas a Habib; Svätý Albert Veľký, biskup a učiteľ Cirkvi – 15. november
Svätí Gurias, Samónas a Habib
Gurias a Samónas boli vážení občania mesta Edessa a kazatelia Božieho slova. Počas jedného prenasledovania kresťanov utiekli mimo mesta, kde žili v pôste a modlitbe, a tak posilňovali pravoverných, ktorí k nim prichádzali po radu. Chytili ich však a predviedli pred sudcu. Ten sa im vyhrážal smrťou, ak sa nepodriadia nariadeniu o klaňaní sa modlám. Svätí Kristovi mučeníci mu odpovedali: „Keby sme sa podriadili cisárovmu prikázaniu zahynieme, aj keby si nás ty nezabil.“
Po ťažkých mučeniach boli hodení do temnice, v ktorej boli od 1. augusta do 10. novembra, znášajúc hlad, tmu a úzkosť. Samónas vyslovil vo väzení modlitbu k Pánovi, ktorú jeden zo svedkov ich smrti zapísal: „Pane, môj Bože, bez ktorého vôle nepadne do siete ani jeden vrabec, ty si uľavil Dávidovmu srdcu v utrpení (Ž 4, 2) a v prorokovi Danielovi si ukázal silu silnejšiu ako levy (Dan 6). Ty, ktorý poznáš slabosť našej prirodzenosti, pozri na boj, ktorý je pred nami; veď nepriateľ sa usiluje odtrhnúť nás od teba. Ale ty, ktorý na nás hľadíš svojím milostivým okom, zachovaj v nás neuhasiteľné svetlo svojich prikázaní, naprav naše nohy svojím svetlom a daj, aby sme sa tešili z nebeskej blaženosti; lebo požehnaný si na veky vekov.“ Potom boli znova predvedení a mučení, ale keďže zostali neochvejní v Kristovej viere, boli odsúdení na smrť a sťatí mečom v roku 322.
Po niekoľkých rokoch začal cisár Licínius prenasledovanie. Vtedy prijal muky aj edeský diakon Habib. Keď ho cisár prikázal zatknúť pre jeho horlivé šírenie viery, Habib sa sám postavil pred katov. Svätec vyznal svoju vieru v Krista a bol odsúdený na upálenie zaživa. Mučeník dobrovoľne vošiel do ohňa a s modlitbou odovzdal svoju dušu Pánovi. Keď oheň zhasol, matka a príbuzní svätca našli jeho telo neporušené. Mučeníka pochovali vedľa svätého Guria a Samóna. Keď prenasledovanie prestalo, kresťania postavili chrám na počesť týchto troch mučeníkov a uložili ich divotvorné ostatky do jednej truhly.
Z mnohých zázrakov týchto svätcov je jeden zvlášť znamenitý. Istá vdova z Edessy mala dcéru Eufémiu, s ktorou sa chcel oženiť jeden Gót – vojak gréckej armády. No keďže sa matka bála vydať dcéru do ďalekej krajiny, prisahal pri hrobe svätých troch mučeníkov, že jej nijako neublíži a zoberie si ju za zákonitú manželku, lebo je, ako povedal, slobodný. V skutočnosti však bol ženatý. Keď dievčinu odviedol do svojej vlasti, držal ju tam nie ako manželku, ale ako otrokyňu. Eufémia trpela mnohým týraním a ponižovaním. Keď porodila syna, otrokárova manželka dieťa otrávila.
Keď zomrela otrokárova zákonitá manželka, dohodol sa so svojimi príbuznými zakopať spolu s mŕtvou manželkou aj svoju živú otrokyňu. Tá sa s plačom modlila k svätým mučeníkom, aby ju zachránili. Mučeníci sa jej zjavili v hrobe a v okamihu ju preniesli z cudzej krajiny do svojho chrámu v Edesse. Na druhý deň, keď otvorili chrám, našli dievčinu pri hrobe Božích svätcov a dozvedeli sa o jej zázračnej záchrane. V akatiste k týmto mučeníkom sa Cirkev na nich obracia slovami: „Radujte sa, Gurias, Samónas a Habib, nebeskí patróni čestného manželstva.“ Nech ich teda vzývajú o pomoc všetci, aby boli vyslobodení od rodinných nepokojov a od manželských ťažkostí.
NA SPRACOVANÍ ĎALŠÍCH ŽIVOTOPISOV SA PRACUJE
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: johnsanidopoulos.com