Náš otec, svätý Gregor Divotvorca, neocézarejský biskup; Prepodobná Alžbeta Uhorská – 17. november
Neocézarejský biskup Gregor
Gregor bol skutočne Boží človek a veľký divotvorca, nazvaný aj druhým Mojžišom. Narodil sa známym a bohatým pohanským rodičom. Gregor sa najprv učil gréckej a egyptskej filozofii, ale spoznajúc ich prázdnotu a nedostatočnosť, obrátil sa na kresťanských učiteľov, hlavne na Origena v Alexandrii, u ktorého sa učil niekoľko rokov a od ktorého prijal aj krst.
Veľmi sa usiloval o čistotu svojej duše i tela. V tomto bol výnimkou medzi vtedajšou zhýralou mládežou. To vyvolávalo u jeho priateľov závisť aj nenávisť. Aby ho ponížili, poslali k nemu jednu smilnú ženu vtedy, keď stál na námestí s najznámejšími učiteľmi a filozofmi. Ona prišla a začala od Gregora s krikom žiadať, aby jej zaplatil, čo jej vraj ešte zostal dlžný za jej nečisté služby. Nevinný Gregor sa začervenal, ako by sa začervenalo každé nevinné stvorenie pred drzou klebetou, ale neukázal ani zlosť ani nenávisť. Povedal pri ňom stojacemu priateľovi, aby jej dal koľko žiada, len aby čím skôr odišla. Priateľ ho počúvol a dal žene požadované peniaze. Ale v tom momente dopustil Boh na ženu zlého ducha, takže tá padla na zem, začala sa zvíjať, trhať, škrípať zubami a z úst jej išla pena. Keď to ostatní videli, veľmi sa preľakli. A svätý Gregor, krotký ako baránok, sa za ňu pomodlil k Bohu a žena sa uzdravila, a vstala. A tak namiesto poníženia si svätec vyslúžil ešte väčšiu slávu.
Čistý dušou i telom, chcel sa celý zasvätiť len Kristovi Bohu. Preto odišiel do púšte, kde vo veľkých duchovných námahách strávil dlhý čas. Sláva o ňom sa rozniesla všade a amázijský biskup Teodim (Fedim) ho chcel vysvätiť za cézarejského biskupa. Predvídavý svätec však spozoroval Teodimov zámer, a tak sa schovával v púšti pred jeho vyslancami, aby ho nenašli. Preto biskup Teodim ustanovil neprítomného svätca za biskupa a prosil Pána, aby on sám požehnal toto nezvyčajné vysvätenie. Gregor vnímal túto mimoriadnu udalosť ako prejav Božej vôle a neodvážil sa protestovať, takže sa musel ujať biskupskej služby. Keď prišiel do Cézarey ako biskup, našiel tu celé mesto pohanské a v ňom len 17 kresťanov. A keď z tohto života odchádzal, zanechal celé mesto kresťanské a iba 17 pohanov.
V tomto období sa začala šíriť Sabelliova heréza a taktiež heretické učenie Pavla zo Samosaty, ktorí hovorili nepravdy o Svätej Trojici. Biskup Gregor sa vrúcne modlil a usilovne prosil Boha a jeho najčistejšiu Matku, aby mu zjavili pravú vieru. Zjavila sa mu Presvätá Bohorodička, žiariaca ako slnko, a s ňou bol apoštol Ján Teológ oblečený v arcibiskupskom rúchu. Apoštol Ján na príkaz Božej Matky naučil svätca, ako správne vyznávať tajomstvo Najsvätejšej Trojice. Gregor zapísal všetko, čo mu svätý Ján Teológ zjavil. Tajomstvo symbolu viery, ktoré zapísal svätý Gregor z Neocézarey, je veľkým Božím zjavením v dejinách Cirkvi.
Kto spočíta všetky zázraky tohto druhého Mojžiša? Rozkazoval zlým duchom, rozkazoval horám a vodám, liečil trápenia a bolesti, pred prenasledovateľmi sa stával neviditeľným, v budúcnosti videl nielen udalosti, ale aj ľudské myšlienky. Jeho pozemský život sa ukončil v roku 270 v hlbokej starobe.
NA SPRACOVANÍ ĎALŠÍCH ŽIVOTOPISOV SA PRACUJE
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: johnsanidopoulos.com