Náš prepodobný otec a vyznávač Teofan Sigrianský; Náš otec svätý Gregor Dialogos, rímsky pápež – 12. marec
Rímsky pápež Gregor Dialogos
Gregor pochádzal z bohatej rodiny a narodil sa v Ríme okolo roku 540. Otec sa volal Gordián a matka Sylvia. Rodičia celú svoju starostlivosť vložili do výchovy svojho syna. Ten vedený láskou svojich rodičov, pri veľkých daroch ducha a pri neúnavnej usilovnosti, mal vo všetkom nezvyčajné úspechy. Tak sa v mladosti naučil všetko, čo len bolo možné sa naučiť. Gramatiku, rečníctvo, filozofiu aj právo. Mal ešte len 34 rokov, keď ho cisár Justín II. urobil prvým úradníkom a predstaveným mesta Rím. No aj keď dosiahol tieto vysoké hodnosti, rozišiel sa so svetom a zasvätil sa mníšskemu životu.
Ako mních bol v Ríme nesmierne obľúbený. A to až do tej miery, že keď požiadal pápeža Benedikta I. o dovolenie hlásať evanjelium v Anglicku, ten mu to dovolil. No keď sa to ľud dozvedel, takmer vypuklo povstanie. Preto pápež vyslal poslov ku Gregorovi, aby sa vrátil. Čím viac unikal pred hodnosťami, tým viac sa na neho hrnuli. A tak, keď v roku 590 zomrel pápež Pelágius II, duchovenstvo, ako aj obyvatelia Ríma, chceli na apoštolský trón jednohlasne Gregora. On sa vtedy skryl v jednej jaskyni v lese s rozhodnutím, že z nej vyjde až vtedy, keď bude mať istotu, že zvolili za pápeža niekoho iného. No Boh ukázal ľuďom Gregorovu jaskyňu, nad ktorým sa zjavil svetlý stĺp. Keď ho našli, Gregor sa prestal vzpierať a prijal hodnosť pápeža.
V cirkvi je Gregor známy pod menom Dvojeslov, teda Dialogos a to podľa knihy, ktorú pod týmto názvom napísal. Gregor vládol v ťažkej dobe – duchovenstvu chýbal poriadok, Európu pustošili vojny, monastiere boli sčasti zničené, sčasti v nich chýbala prísnosť života, biskupstvá spravovali nehodní pastieri, obrátenie na kresťanskú vieru postupovalo pomaly. Navyše mnohé časti známeho sveta boli ničené herézami. No pápež nie zbraňami, ale silou Božieho Ducha múdro viedol Katolícku cirkev, dokázal celý západ priviesť k jednote viery, dobrotou a múdrosťou zlomil 300-ročné falošné učenie donatistov a udržal v jednote cirkev západnú aj východnú. Slovami proroka Zachariáša: „Nie silou a nie mocou, ale mojím Duchom, hovorí Pán Zástupov.“ (Zach 4, 6).
Pán splnil Gregorovi túžbu po evanjelizácii Anglicka, ale iným spôsobom, ako si to Gregor prial. V roku 596 vypravil Gregor igumena Augustína so štyridsiatimi benediktínmi do Anglicka. Tomuto dielu sa viedlo tak šťastne, že Augustín už po roku, na sviatok Narodenia Krista, mohol pokrstiť desaťtisíc Angličanov. Nemalé zásluhy mal Gregor aj ohľadom Božskej liturgie. Dal Cirkvi liturgiu vopred posvätených darov tým spôsobom zloženia, v akom sa slávi do dnešných čias.
Nakoniec sa Gregor vyznačoval láskou k biednym, silou ducha a pokorou. Jeho sluha mal príkaz každý deň pozvať k jeho stolu 12 pocestných. Aby vykúpil zajatcov zo zajatia, predal, ako kedysi sv. Ambróz, strieborné i zlaté cirkevné nádoby. A keď istý biskup v Teracéne odňal židom majetky, prikázal vrátiť ich hovoriac: „Dobrotou a poúčaním sa patrí inovercov privádzať ku Kristovej viere, a nie strachom a hrozbami.“ Prísne pôsty a bezsenné noci na modlitbách a nábožných rozjímaniach oslabili jeho nie veľmi silné telo. Nakoniec zosnul 12. marca 604. Na sv. Gregorovi sa napĺňajú slová Spasiteľa: „Každý, kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený.“ (Lk 14, 11)
NA SPRACOVANÍ ĎALŠÍCH ŽIVOTOPISOV SA PRACUJE
Zdroj: furca.sk
Zdroj: johnsanidopoulos.com