Svätí apoštoli Aristarch, Pudent a Trofim – 15. apríl
Apoštoli Aristarch, Pudent a Trofim
Mená Aristarch a Trofim majú grécky pôvod. Aristarch znamená „Najlepšieho pôvodu“ a meno Trofim značí „Živiteľ“. Meno Pudent má zasa latinský pôvod a znamená „Šikovný“. Títo traja boli zaradení medzi 70 apoštolov, nasledovníkov apoštola Pavla, ktorí hlásali Kristovo evanjelium a spolu so svojím učiteľom Pavlom trpeli v prenasledovaniach, skúškach a pokušeniach. Počas prenasledovania za cisára Nera, keď bol sťatý apoštol Pavol, boli podľa latinských prameňov sťatí aj títo traja slávni apoštoli.
Aristarcha spomína apoštol Pavol niekoľkokrát. Bol biskupom v sýrskej Apamei. Bol jedným z tých jeho verných spoločníkov, ktorí s ním zdieľali jeho námahy a utrpenie. V Skutkoch apoštolov sa spomína spolu s Gaiom ako ten, ktorého sa zmocnili rozvášnení Efezania počas vzbury (Sk 19, 29). Gaius i Aristarch sú označení ako „muži z Macedónska, Pavlovi spoločníci na cestách“. Skutky apoštolov nám dosvedčujú, že apoštol Aristarch bol rodákom zo Solúna.
Kedy sa Aristarch pripojil k Pavlovi, nevieme, ale zdá sa, že po efezskom rozruchu zostal v Pavlovej spoločnosti. Bol jedným z tých, ktorí Pavla sprevádzali z Grécka cez Macedónsko (Sk 20, 4). Po tom, čo Pavla predišli do Troady, kde ho čakali, cestovali s ním do Palestíny. Ďalej sa spomína ako Pavlov sprievodca do Ríma, kde navštevoval Pavla a zdieľal s ním jeho uväznenie. Spomína sa v dvoch listoch z rímskeho zajatia, v Liste Kolosanom a v Liste Filemonovi. Podľa tradície bol Aristarch umučený sťatím počas Nerónovho prenasledovania
Pudent bol významným občanom Ríma zrejme rímskym senátorom a pravdepodobne synom Prisky. Oboch spomína Pavol v Druhom liste Timotejovi. V Ríme prejavil Pudent spoločne so svojimi dcérami Pudentiánou a Praxédou Petrovi pohostinnosť. Apoštol Pavol ho raz spomína: „Pozdravuje ťa Eubulus, Pudent, Línus, Klaudia a všetci bratia.“ (2 Tim 4, 21). Pudentov dom bol najprv útočiskom pre prvých apoštolov Petra a Pavla a neskôr bol premenený na miesto bohoslužieb, nazývané Pastiersky chrám, ktorý možno v Ríme vidieť dodnes. Apoštol Pudent bol jedným z kresťanov v Ríme, ktorí zostali verní Pavlovi počas jeho druhého a posledného väznenia, keď ho väčšina Cirkvi „opustila“. Pri písaní posledného zo všetkých svojich listov, Druhého listu Timotejovi, Pavol posiela pozdrav od „všetkých bratov“, ktorí boli vtedy s ním. Medzi nimi menuje aj Pudenta. Podľa tradície bol svätec umučený sťatím počas Nerónovho prenasledovania.
Trofim bol Pavlov žiak, pôvodom pohan a Efezan, ktorý prišiel s apoštolom do Korintu a sprevádzal ho počas celej tretej misijnej cesty do Jeruzalema v roku 58. O niekoľko rokov neskôr Pavol píše, že nechal Trofima chorého v Miléte. O Trofimovi nie je nič bližšie známe, hoci podľa Tradície bol umučený sťatím počas Nerónovho prenasledovania.
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: zoe.sk
Zdroj: johnsanidopoulos.com