Náš otec svätý Métrofanés, konštantínopolský patriarcha – 4. jún
Konštantínopolský patriarcha Métrofanés
Métrofanés sa narodil ako syn novoobrátených pohanov. Jeho otec Domécius rozumnými a správnymi myšlienkami uvažoval o náboženstve modiel. Spoznal, aké je falošné a bludné, a preto vstúpil do pravej Kristovej cirkvi. No keď nastalo kruté prenasledovanie kresťanov, utiekol z Ríma a prišiel do Byzancie s dvoma svojimi synmi – Probom a Métrofanom.
Tam ich hlbšie vovádzal do tajomstiev Kristovej viery byzantský biskup Títus, muž svätého života. A skutočne celá rodina žila nábožne. Svätý Títus, ktorý videl vrúcnu túžbu Domécia pracovať pre Pána, ho vysvätil na kňaza. Keď videl, že Métrofanés je ozdobený cnosťami, vysvätil ho na čteca. Po Títovej smrti bol na biskupský stolec povýšený najprv Domécius, potom jeho syn Probus a v roku 316 svätý Métrofanés.
Keď raz prišiel cisár Konštantín do Byzancie, bol nadšený krásou a prostredím mesta. No mesto si zamiloval nie len pre jeho nádhernú polohu a úrodnosť, ale aj kvôli Métrofanovi. Všimnúc si svätosť života a múdrosť biskupa, obľúbil si ho ako otca a vzal ho späť do Ríma. Čoskoro Konštantín Veľký preniesol hlavné mesto z Ríma do Byzancie, ktorú premenoval na Konštantínopol a priviedol tam svätého Métrofana.
V čase Prvého všeobecného snemu v Nicei, kde sa riešila otázka či je Ježiš Kristus iba človekom alebo je i pravým Bohom, bol už Métrofanés starcom vo veku 117 rokov, takže sa už osobne nemohol zúčastniť na práci Snemu, a preto tam ako svojho zástupcu poslal svojho biskupa-vikára Alexandra. Cisár pre Métrofana na Sneme vyprosil titul patriarchu. A tak sa on stal prvým konštantínopolským patriarchom. Na záver koncilu cisár a svätí otcovia navštívili chorého patriarchu.
Na žiadosť cisára svätec vymenoval svojho dôstojného nástupcu, biskupa Alexandra. Počas tohto vymenovania svätec prorokoval o budúcom nástupcovi konštantínopolského a alexandrijského patriarchálneho stolca. Svätý zosnul v roku 326 vo veku 117 rokov. Jeho relikvie spočívali v Konštantínopole v chráme, ktorý je mu zasvätený.
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: johnsanidopoulos.com
Zdroj: zoe.sk