Priprav sa, Betlehem
Prežívame dobu, ktorá má rada rýchle tempo a zmeny. V duchovnom živote to tak nie je. Tam sa napreduje pomaly a dôsledne. Učí nás to aj predvianočný pôst – Filipovka.
Predvianočný pôst je peknou ukážkou stupňovitej postupnosti. Obdobie, ktoré sa tiež nazýva Štyridsiatnicou pred Narodením Pána, keďže sa inšpirovalo Veľkou štyridsiatnicou, nás pripravuje na sviatok Božieho narodenia postupne. Môžeme hovoriť o troch fázach: vzdialená, blízka a bezprostredná príprava. Prvá z nich – vzdialená – trvá od 15.11. do 19. 12. Je najdlhšia, no najmenej výrazná.
V liturgii takmer ani nepostrehneme, že sa niečo zmenilo. Prvým signálom, ktorý ohlasuje blízkosť Božieho narodenia, je spev katavásie Christos raždájetsja, ktorá sa začína spievať v nedele na utierni od sviatku Vovedenia Bohorodičky do chrámu. Ďalším signálom sú dva sviatky: sv. apoštola Andreja a sv. Mikuláša, kedy na večierni namiesto klasických bohorodičníkov-dogmatov zaznievajú bohorodičníky, ktoré pozývajú k príprave.
Tak napr. na sviatok sv. Mikuláša počujeme toto pozvanie: Ozdob sa, jaskyňa, lebo sa blíži ovečka, čo v živote nosí baránka, Krista. Jasle, prijmite toho, ktorý prišiel svojím slovom napraviť náš hriech. Pastieri hrajte a dosvedčte neslýchaný div. A vy, perzskí mudrci, prineste svojmu Kráľovi zlato, kadidlo a myrhu, lebo sa zjaví Pán z panenskej Matky. Na lítiji zasa počujeme: Radostne oslavuj, Sion, veseľ sa, Jeruzalem, mesto Krista Boha. Ucti si Tvorcu v jaskyni do jasieľ vloženého. Otvorte mi brány, aby som vošiel a uzrel dieťa zavinuté do plienok, ktoré v rukách drží stvorenie. Jeho ustavične ospevujú anjeli, Darcu života a Pána, ktorý spasí ľudské pokolenie.
Do tohto obdobia zapadajú aj spomienky viacerých starozákonných prorokov ako sú Abdiáš, Nahum, Habakuk, Sofoniáš, Ageus i prorok Daniel a traja mládenci. Vyvrcholením vzdialenej prípravy je Nedeľa praotcov, v ktorej spomíname všetkých spravodlivých starozákonných mužov a žien žijúcich do Ježišovho narodenia.
Blízka príprava (20.12. – 23.12) je omnoho intenzívnejšia. Nazýva sa predprazdenstvo Pánovho narodenia Má svoje vlastné stichiry na večierni i utierni, kánon a tiež tropár a kondák na liturgii. Pozýva nás k väčšej sústredenosti a očiste, lebo Pánov prvý príchod je už veľmi blízko.
Napokon je tu bezprostredná príprava, ktorá trvá len jeden deň – 24.12., avšak je veľmi intenzívna. Je to deň vyplnený pôstom, zdržanlivosťou a dlhými modlitbami, medzi ktorými sa vynímajú Cárske časy, liturgia sv. Bazila s večierňoua veľké povečerie s lítijou.
Takto vidíme, že obdobie predvianočného pôstu nás nezavaľuje vianočnou atmosférou od samého počiatku, ale odkrýva nám ju postupne s čoraz väčšou intenzitou. Vychutnajme si to e nepokazme predčasne rýchlym tempom.
Marko Durlák