Svätí nezištníci a divotvotcovia Kozma a Damián – 1. júl
Nezištníci a divotvorcovia Kozma a Damián
Rodní bratia Kozma a Damián sa narodili v Ríme. Vychovávali ich kresťanskí rodičia v zbožnosti. Pre ich silnú vieru a čistý život dostali od Boha dar uzdravovať chorých. Svojou štedrosťou a láskavosťou voči všetkým obrátili mnohých na vieru v Krista. Hovorievali chorým: „Neliečime vás vlastnou mocou, ale mocou Krista, pravého Boha. Uverte v neho a budete uzdravení.“ Nevenovali sa len telesným chorobám, ale svojim pacientom prinášali i duchovnú útechu. Zdediac veľký majetok, rozdali ho chudobným a nemohúcim. Mnoho pohanov sa ich vplyvom takto obrátilo na kresťanskú vieru.
Ich aktívny život a veľký duchovný vplyv na ľudí okolo nich priviedol mnohých do Cirkvi, čím upútali pozornosť rímskych úradov. Za bratmi boli vyslaní vojaci. Keď sa o tom dozvedeli miestni kresťania, presvedčili svätých bratov, aby sa na istý čas ukryli, kým im nepomôžu utiecť. Keďže vojaci nemohli bratov nájsť, zatkli namiesto nich iných kresťanov. Svätí Kozma a Damián preto vyšli z úkrytu, vydali sa vojakom a požiadali ich, aby prepustili tých, ktorí boli zatknutí kvôli nim.
V tom čase vládol cisár Karin. Prenasledovatelia pred neho predviedli týchto bratov spútaných v okovách. Po dlhom vypočúvaní im cisár nariadil, aby sa zriekli Krista a priniesli obeť modlám. Ale Kozma a Damián nielenže nepočúvli, ale ešte aj jemu radili, aby odstúpil od mŕtvych modiel. Povedali: „Náš Boh nie je stvorený, on je Stvoriteľom všetkého a tvoji bohovia sú ľudské výmysly a dielo rúk umelcov. Keby nebolo umelcov, aby vám vyrobili bohov, nemali by ste sa komu klaňať.“
Cisár však pokračoval vo svojich požiadavkách. Lenže skrze modlitbu svätých bratov Boh náhle oslepil cisára, aby aj on zakúsil všemocnú Božiu moc. Ľudia, ktorí videli tento zázrak, volali: „Veľký je kresťanský Boh! Niet iného Boha okrem neho!“ Mnohí z tých, čo uverili, prosili svätých bratov, aby cisára uzdravili, a on sám prosil svätých a sľuboval, že sa obráti k pravému Bohu, Kristovi Spasiteľovi, a tak ho svätí uzdravili. Potom boli Kozma a Damián prepustení na slobodu s poctami a opäť sa pustili do liečenia chorých.
Ale to, čo nedokázala nenávisť pohanov a krutosť rímskych úradov, dokázala čierna závisť, jedna z najsilnejších vášní hriešnej ľudskej povahy. Starší lekár, u ktorého sa svätí bratia učili lekárskemu umeniu, im začal závidieť slávu a pocty, ktoré im udelil cisár. Dohnaný zlobou k šialenstvu a premožený vášnivou závisťou si zavolal oboch bratov a navrhol im, aby sa všetci spoločne vybrali zbierať rôzne liečivé byliny. Obaja bratia v nevinnej čistote svojich sŕdc, nemysliac si o učiteľovi zle, ho nasledovali. Odišli ďaleko do hôr, tam ich ukameňoval a telá hodil do rieky.
Bratia zosnuli v roku 284. Ich pamiatka však na zemi zostala natrvalo a ich duše sa presídlili do večného kráľovstva, aby žili v sláve a radosti. Svätí Kozma a Damián z Ríma by sa nemali zamieňať so svätými Kozmom a Damiánom z Malej Ázie, ktorých pamiatku si pripomíname 1. novembra.
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ. Zdroj: johnsanidopoulos.com