Svätí apoštoli Silas, Silván a spoločníci – 30. júl
Apoštoli Silas, Silván, Krescent, Epainet a Andronik
Všetci patrili k 70-tim apoštolom. Svätý Silas bol váženou osobnosťou v pôvodnej cirkvi v Jeruzaleme. Keď sa v prvotnej cirkvi riešila otázka či sa má od pohanov, ktorí prešli na kresťanstvo vyžadovať dodržiavanie Mojžišovho zákona a obriezka, bol v roku 51 zvolaný do Jeruzalema apoštolský koncil. Spolu so svätým Pavlom a Barnabášom poslal koncil aj svätých Silasa a Júdu, aby podrobnejšie vysvetlili toto posolstvo, keďže obaja boli naplnení milosťou Svätého Ducha. Júda bol neskôr poslaný späť do Jeruzalema, ale Silas zostal v Antiochii a horlivo pomáhal Pavlovi, apoštolovi pohanov, na jeho misijných cestách, kde hlásal evanjelium. Navštívili Sýriu, Cilíciu i Macedónsko.
V meste Filipy ich oboch obvinili z podnecovania nepokojov medzi ľuďmi, za čo ich zatkli, zbili palicami a potom uvrhli do väzenia. O polnoci, keď sa svätí modlili, zrazu nastalo silné zemetrasenie, reťaze z nich spadli a dvere väzenia sa otvorili. Strážca väzenia v domnienke, že väzni utiekli sa chcel zabiť, ale zastavil ho apoštol Pavol. Potom s chvením padol k nohám svätých a s vierou prijal ich kázanie o Kristovi. Potom ich vyviedol z väzenia a vzal ich do svojho domu, kde im umyl rany a spolu s celou svojou domácnosťou sa dal pokrstiť. V Korinte bol apoštol Silas vysvätený za biskupa a konal mnohé zázraky a znamenia. Tam aj pokojne zosnul.
Svätý Silván pomáhal obom vrchným apoštolom Petrovi i Pavlovi. Apoštol Peter ho nazval „verným bratom“. Sprevádzal Pavla na jeho druhej apoštolskej ceste. Ako biskup v Solúne sa mnoho namáhal a trpel, pokiaľ nezískal mučenícky veniec a pozemský život nevymenil za nebeský.
Krescent bol spolupracovníkom apoštola Pavla, potom biskupom v Galácii a misionárom v Gálii (dnešné Francúzsko). Pôsobil aj na území, kde dnes stojí mesto Viedeň. Po návrate do Galácie mučenícky zomrel za Krista v časoch cisára Trajana. O svätom Epainetovi nemáme veľa zmienok. Apoštol Pavol ho spomína v Liste Rimanom. Bol biskupom v Kartágu.
Svätý Andronik bol biskupom Panónie (dnešné Maďarsko) a spomína sa osobitne 17. mája. Stal sa nasledovníkom Krista skôr ako apoštol Pavol a bol jeho spoluväzňom. Andronikovou spolupracovníčkou bola Júnia. Obom sa podarilo priviesť mnohých ku Kristovi a zboriť viaceré pohanské chrámy, pričom vždy postavili aj nový kresťanský chrám. Obaja mali moc divotvorstva, ktorou vyháňali démonov z ľudí a uzdravovali každú chorobu a každú bolesť. Obaja trpeli za Krista a tak prijali dvojnásobný veniec: apoštolstva a mučeníctva. Ich sväté ostatky boli nájdené v eugenijskom kraji, ako si to pripomíname 22. februára.
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: johnsanidopoulos.com