Blažený hieromučeník Metod, michalovský protoigumen; Vrátenie ostatkov svätého apoštola Bartolomeja; Svätý apoštol Títus – 25. august
Hieromučeník Metod
Blažený Metod Dominik Trčka sa narodil dňa 6. júla 1886 v českom Frídlandte nad Ostrovicou. Bol najmladším zo siedmich detí Františky Šterbovej a Tomáša Trčku. Hneď v nasledujúci deň bol pokrstený. Základnú školu ukončil vo Frídlandte a neskôr navštevoval gymnázium v Místku, a v Červenke u redemptoristov.
Rozhodol sa pre zasvätený život a vo veku 16 rokov vstúpil do Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa (redemptoristi), kde po noviciáte 25. augusta 1904 zložil sľuby. Po štúdiách teológie bol v Prahe vysvätený za kňaza. Prvé roky kňazstva venoval pastoračnej práci a ľudovým misiám. Počas Prvej svetovej vojny sa s veľkým nasadením venoval utečencom z Chorvátska, Slovinska a Ruska.
Už počas štúdii sa zmienil o túžbe pracovať medzi kresťanmi východného rítu. To sa stalo skutočnosťou a v roku 1919 bol poverený pastoračnou prácou v Ukrajinskom Ľvove. V tamojšej komunite, zvlášť za pomoci blaženého Nikolaja Černeckého, sa naučil jazyk, zvyky a miestne obyčaje. Od tohto času sa datuje aj jeho druhé meno: Metod. V decembri 1921 bol poslaný do Stropkova, kde so spolubratmi založil prvú komunitu redemptoristov latinsko-byzantského rítu. Neskôr sa stal predstaveným komunity a začal rozvíjať misionársku činnosť v eparchiách v Prešove, Užhorode a Križevci.
Nástupom komunistického režimu bola v roku 1949 Michalovská provincia zrušená a počas noci z 13. apríla 1950 boli všetci rehoľníci prevezení do zhromažďovacích táborov. Metod, bol prevezený najprv do Podolínca a odtiaľ viackrát do „Mlyna Leopoldova“. Výpovede spoluväzňov svedčia, že pre ochranu svojich spolubratov bol ochotný pripísať si každú vinu a zodpovednosť, plniac si verne svoju službu.
Počas procesu 12. apríla 1952 bol obvinený zo spolupráce s biskupom Gojdičom a zo zasielania informácii do Ríma. Toto bolo posúdené ako špionáž a ako hrubý priestupok proti štátu. Pod tlakom týchto argumentov bol Metod odsúdený na 12 rokov väzenia. Svoje posledné roky života prežil vo väzniciach v Ilave, Mírove a Leopoldove. Napriek chorobe, svojmu veku a tvrdým podmienkam vo väzbe jeho duch ostal mocný, pričom nezlomne dôveroval Bohu. Neprestajne sa modlil, a keď mal čo i len najmenšiu možnosť, slúžil liturgiu. Niekoľko ráz žiadal o skrátenie svojho trestu – lenže bol až príliš pevný vo svojom náboženskom presvedčení a až príliš horlivý. Odpoveď bola vždy zamietavá.
V roku 1958 bol preložený do väznice Leopoldov. V tom čase patrila medzi tie najtvrdšie. Počas Vianoc dozorca začul, ako si spieva jednu z vianočných kolied, a preto bol v momente preložený do „korekcie“, kde následkom drsného a nezdravého prostredia dostáva tuberkulózu. Spoluväzeň v cele prosil a urgoval, aby bol Metod prevezený do nemocnice, ale nestalo sa tak. Bol preložený iba na samotku. Po krátkom čase v tamojšej cele, 23. marca ráno, v roku 1959 poslednýkrát vydýchol. Bol pochovaný na cintoríne väznice. Spolubratia po obnovení Gréckokatolíckej cirkvi v roku 1969 preniesli pozostatky do Michaloviec, kde sa dodnes v Chráme Svätého Ducha nachádza jeho hrob.
NA SPRACOVANÍ ĎALŠÍCH ŽIVOTOPISOV SA PRACUJE
Zdroj: furca.sk
Zdroj: molebeny.cz