Uloženie úctyhodného pásu našej presvätej Vládkyne a Bohorodičky v Chalkopratii; Svätý Nikodém – 31. august
Uloženie pásu presvätej Bohorodičky
V posledný deň cirkevného roka si pripomíname uloženie ctihodného pásu presvätej Bohorodičky (po grécky zóni) do Svätej truhlice v jej úctyhodnom dome, ktorý sa nachádza v Chalkopratii.
Podľa posvätnej Tradície dala po svojom zosnutí presvätá Bohorodička svoj pás apoštolovi Tomášovi. Ide o spodný pás, ktorý nosia ženy nad bokmi a pod hrudníkom. Tento odev potom uchovávali zbožní kresťania, až sa dostal do opatery istej panenskej ženy, ktorá uchovávala aj ctihodné rúcho Božej Matky. Neskôr úctyhodný pás priniesol z Jeruzalema do Konštantínopolú cisár Arkádios, ktorý vládol v roku 395. Keď ho preniesol do Konštantínopolu, vložil ho do nádhernej skrinky, ktorú nazval Svätá truhlica.
Tá truhlica sa neotvárala až do roku 886, teda do čias cisára Leva Múdreho. Levova manželka, cisárovná Zoe, duševne ochorela a trápil ju nečistý duch. Raz mala tajomné videnie, že ak sa na ňu položí ctihodný pás Bohorodičky, bude oslobodená od démona. Cisárovi sa podarilo uprosiť patriarchu, takže patriarcha rozlomil pečať a otvoril truhlicu, v ktorej bola relikvia uložená. Po otvorení videli žiariaci pás, ktorý bol úplne neporušený a nepoškodený časom.
V truhlici bola uložená zlatá bula s krátkou správou, ktorá prezrádzala presný rok a deň, keď bol pás prinesený do Konštantínopolu, a ako ju do schránky vložili ruky cisára Arkádia, a on ju zapečatil. Hneď po tom, ako si cisár uctil a pobozkal ctihodná pás, ho patriarcha položil nad trpiacu cisárovnú a, hľa, zázrak! Cisárovná bola okamžite oslobodená od démona. Preto všetci velebili Krista, nášho Boha a Spasiteľa, a ďakovali jeho všemohúcej Matke, a opäť uložili ctihodný pás do Svätej truhlice, ktorú aj zapečatili. Na pamiatka tohto zázraku bol ustanovený dnešný sviatok.
Nakoniec bol ctihodný pás rozdelený na čiastky a rozmiestnený po konštantínopolských svätyniach. Počas štvrtej križiackej výpravy a dobytí Konštantínopolu v roku 1204 boli časti odvezené križiakmi na Západ. Najmenej jedna časť zostala v Konštantínopole. Tú po niekoľkých desaťročiach získal späť Michal VIII. Paleologos a uložil v chráme Bohorodičky v Blachernách. Naposledy sa o relikvii pásu dozvedáme pred pádom Konštantínopolu od anonymného ruského cestovateľa, ktorý ho tam videl v roku 1424. Nie je známe, čo sa s touto časťou stalo po páde Konštantínopolu v roku 1453.
Jedna časť pásu sa nachádza v Gruzínsku v Zugdide. Prenesenie tejto relikvie sa udialo z dôvodu, keď sa dcéra cisára Romana za pomoci pásu presvätej Bohorodičky uzdravila. Neskôr, keď ju otec vydal za kráľa Abuchaza Gruzínskeho, zobrala jednu časť tohto pásu so sebou. Na príkaz ruského cára Alexandra I. bol postavený osobitný chrám v Zugdide, kde sa ochraňuje táto časť divotvorného odevu.
NA SPRACOVANÍ ĎALŠÍCH ŽIVOTOPISOV SA PRACUJE
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: johnsanidopoulos.com
Zdroj: azbyka.ru