Zhromaždenie k veľvojvodcovi Michalovi a ďalším beztelesným mocnostiam – 8. november
Svätý archanjel Michal
Archanjel Michal je vodcom nebeských zástupov. Spoločne s ním sa dnes slávi sviatok ostatných beztelesných mocností. Preto sa tento sviatok nazýva zborom.
Pre oslavu anjelov bol vybraný mesiac november, lebo ide o deviaty mesiac od marca (kedy sa pôvodne začínal rok). Deviaty mesiac sa vybral na počesť deviatich anjelských chórov, pretože aj anjeli sú rozdielni čo do hierarchie. Mená chórov sú: anjeli, archanjeli, sily, mocnosti, kniežatstvá, panstvá, tróny, cherubíni a serafíni.
Archanjel Michal je patrónom Katolíckej cirkvi a pomáha v boji proti pokušeniam a diablovi. Niekoľkokrát sa spomína v Biblii. Dvakrát je to v Knihe proroka Daniela, keď sa Danielovi zjavil anjel a okrem iného mu povedal: „… knieža Perzského kráľovstva stálo proti mne dvadsaťjeden dní a hľa Michal, jedno z prvých kniežat, prišlo mi na pomoc…“
Tretíkrát ho spomína sv. apoštol Júda, keď uvádza: „Keď sa archanjel Michal v rozhovore s diablom prel o Mojžišovo telo, neodvážil sa vyniesť rúhavý výrok, ale povedal: ,Nech ťa Pán potrestá.‘“ Je to narážka na starú židovskú tradíciu dialógu medzi archanjelom Michalom a satanom o Mojžišovo telo, ktorá sa nachádza v apokryfnom spise s názvom Nanebovzatie Mojžiša. Podľa nej archanjel Michal ukryl Mojžišov hrob. Satan ho odhalil a chcel zviesť židovský národ na hriech tým, že by sa Mojžišovi začali klaňať ako svojmu hrdinovi. Podľa ďalšieho apokryfného spisu s názvom Zjavenie Mojžiša svätý Michal takisto strážil telo prvej ženy Evy.
Po štvrtýkrát sa Michal spomína v Apokalypse: „Na nebi sa strhol boj: Michal a jeho anjeli bojovali proti drakovi. Bojoval drak i jeho anjeli, ale neobstáli a už nebolo pre nich miesto v nebi.“ Sv. Ján hovorí o konci sveta, no spomína pritom aj začiatok čias.
V Biblii existujú zmienky o pôsobení anjelov aj v iných situáciách: cherubín, strážiaci bránu do raja; anjel, cez ktorého dal Boh ľuďom Desatoro; anjel, ktorý sa postavil proti Balaámovi; anjel, ktorý bojoval proti Sennacheribovej armáde. Podľa cirkevných otcov v týchto prípadoch išlo tiež o archanjela Michala, hoci jeho meno sa výslovne nespomína. Na základe týchto pasáží zo Svätého písma dala kresťanská tradícia sv. Michalovi štyri úrady:
- bojovať proti Satanovi
- zachraňovať duše veriacich z moci satana, osobitne v hodine smrti
- ochraňovať Boží ľud – Židov v Starom zákone, kresťanov a Cirkev v Novom zákone
- sprevádzať duše ľudí zo sveta pred Boží súd
Jeho postavenie medzi anjelmi uvádzajú cirkevní učenci rôzne, no rímska liturgia interpretuje, že Michal je najvyšším spomedzi všetkých anjelov, ktorého si ctia zástupy anjelov. Od raných kresťanských čias si ho uctievali kresťania ako svojho patróna. Traduje sa viacero udalostí, pri ktorých sa zjavil a pomohol k víťazstvu nad pohanmi alebo ochránil pred nebezpečenstvom.
Sväté beztelesné mocnosti
Pre oslavu anjelov bol vybraný mesiac november, lebo ide o deviaty mesiac od marca (kedy sa pôvodne začínal rok). Deviaty mesiac sa vybral na počesť deviatich anjelských chórov, pretože aj anjeli sú rozdielni čo do hierarchie. Mená chórov sú: tretia hierarchia: anjeli, archanjeli, sily, druhá hierarchia: mocnosti, kniežatstvá, panstvá, prvá hierarchia: tróny, cherubíni a serafíni.
Anjeli – Títo duchovia sú najbližšie k materiálnemu svetu a človeku. Oni predkladajú modlitby Bohu a sprostredkúvajú ľuďom Božie odpovede a iné posolstvá. Najviac sa starajú o nás a pomáhajú všetkým, ktorí ich žiadajú o pomoc (anjeli strážni).
Archanjeli – Práve oni sa najčastejšie spomínajú v Biblii. Môžu patriť do tohto chóru alebo aj do iného, ako napr. sv. Michal archanjel je vznešený serafín. Archanjeli majú jedinečné postavenie ako Boží poslovia k ľuďom v kritických časoch histórie a spásy, čo dosvedčuje napr. Zvestovanie narodenia Jána Krstiteľa alebo Zvestovanie Pána. V Byzantskej liturgii jestvuje osobitná časť, ktorej súčasťou je „Cherubínsky hymnus“, ktorý oslavuje práve archanjelov a sčasti aj anjelov strážcov.
Sily – Sú známe ako duchovia, ktorí kontrolujú jednotlivé procesy v prírode. Niekedy sa označujú ako žiariaci. Majú kontrolu nad ročnými obdobiami, nad hviezdami, mesiacom; dokonca aj slnko podlieha ich rozkazom. Sú prítomní pri zázrakoch a poskytujú odvahu a milosť.
Mocnosti – Sú anjelskými bojovníkmi proti zlým duchom, ktorí obťažujú ľudí a vesmír. Tiež sa nazývajú vladári. Bojujú proti zlým duchom, ktorí chcú vniesť zmätok do života ľudí.
Kniežatstvá – Tieto bytosti boli vytvorené cez Krista a pre Krista (Kol 1,16). Kristus nad nimi vládne, ako aj nad celým vesmírom. Oni spolu s Mocnosťami skrze Cirkev spoznávajú Kristovu vládu a úžasnú Božiu spásu, víťazstvo nad hriechom smrťou Krista na kríži (Ef 3,10).
Panstvá – Ide o duchov s vedúcim postavením. Riadia povinnosti duchov, pomáhajú im spoznať príkazy Boha.
Tróny – Sú anjeli čistej pokory, pokoja a podriadenosti. Sídlia na „počiatku hmoty“. Nižšie chóry anjelov potrebujú Tróny, ak chcú dôjsť k Bohu.
Cherubíni – Druhý najvyšší stupeň v hierarchii anjelov. Vzhľad majú ako človek, zobrazujú sa s dvoma krídlami a sú strážcami Božej slávy. Symbolizujú Božiu silu a všadeprítomnosť. Katolícka tradícia ich vykresľuje ako duchov, ktorí majú intímne poznanie o Bohu a ustavične ho chvália.
Serafíni – Tvoria najvyšší anjelský chór. Sú sprievodcami alebo ochrancami pred Božím trónom. Chvália Boha, volajúc: „Svätý, svätý, svätý je Pán, Boh zástupov.“ Prorok Izaiáš ich videl v ľudskej podobe, avšak so šiestimi krídlami – dvoma si zakrývali tvár, dvoma si zakrývali nohy a dvoma lietali.
Zdroj: zoe.sk
Zdroj: zivotopisysvatych.sk
Zdroj: johnsanidopoulos.com
Zdroj: CHOVANEC, M.: Angelológia