Svätá veľkomučenica Katarína; Svätý veľkomučeník Merkúr – 24. november
Veľkomučenica Katarína
Narodila sa v Alexandrii v druhej polovici 3.storočia. Pochádzala z ušľachtilého rodu a vyznačovala sa bystrosťou a učenlivosťou. Keďže bola veľmi krásna, mnohí bohatí muži chceli získať jej ruku, ale chcela ženícha, ktorý bude dôstojný jej krásy a múdrosti. Onedlho sa zoznámila s jedným pustovníkom, ktorý jej porozprával všetko o Kristovi, o rajskej blaženosti spravodlivých aj o zatratení hriešnikov. Vtedy Katarína uverila v Ježiša a prijala sväté tajomstvo krstu.
Po krste sa jej vo sne zjavila Bohorodička s mládencom, ktorý jej nasadil na pravú ruku prsteň so slovami: „Nespoznaj pozemského ženícha.“ Svätá pochopila, že je zasnúbená Kristovi a prebudila sa s radosťou v srdci. Stala sa skromnou, krotkou a milosrdnou. Často sa modlila k Bohu a prosila ho o radu a pomoc. Mala jediný cieľ – žiť pre Krista.
Čoskoro prišiel do Alexandrie panovník Maximian a nariadil obyvateľom, aby sa prišli pokloniť pohanským bohom. Katarína neohrozene povedala kráľovi: „Či sa nehanbíš, kráľ, klaňať sa modle! Poznaj pravého Boha, bez počiatku a bez konca, ktorý zišiel na zem a stal sa človekom pre našu spásu.“ Maximian sa rozhneval na Katarínu a nariadil ju zatknúť. No aj tí najväčší mudrci nedokázali presvedčiť Katarínu o existencii pohanských bohov, ba naopak, žasli nad jej bystrou logikou a priznali porážku. Avšak Maximian nechcel ustúpiť. Lákal ju rôznymi darmi, slávou, že si ju vezme za manželku, no ona sa nedala podplatiť. Povedala: „Ja nie som nič iné, iba hlina a blato, a celá krása po čase zvädne ako kvet, zmizne ako sen a po smrti úplne zhnije.“
Keď sa cisárova manželka Augusta dopočula o jej múdrosti, žiadala si ju vidieť. No keďže sa obávala manžela, šla asi s 200 vojakmi potajme ku Kataríne v noci do väzenia. Keď cisárovná uzrela svätú Katarínu, nemohla sa vynačudovať jasnosti tváre a napočúvať sa slov z jej medotočivých úst. Počúvala o Spasiteľovi, o pohŕdaní svetom, o Božej láske, ako s jej pomocou môže byť človek spasený. Cisárovná povedala: „Neľutujem ani cisárstvo, ani zdravie, ani samotný život, len aby som sa zapáčila Kristovi, tebou ohlasovanému.“ Kráľovná Augusta prijala Kristovu vieru. Keď sa o tom dozvedel jej muž, dal sťať svoju manželku, ktorá tento rozsudok prijala radostne, a Katarínu poslal na mučenie.
Cisár dal zhotoviť 4 kolesá, do ktorých boli ponabíjané nože. Dve kolesá sa otáčali doprava a dve doľava. Katarína bola postavená doprostred nich, aby bolo celé jej telo dotrhané. No Božia sila ju uchránila a ona ostala nedotknutá. Potom cisár prikázal sťať Kataríne hlavu. Kráčajúc na popravu, šli za ňou viaceré ženy a nariekali. Ona im však múdro odvetila: „Zanechajte váš zbytočný plač a radujte sa, že uvidím milovaného ženích, ale plačte nad sebou, pretože za svoje neverectvo sa naveky pôjdete trápiť do nekonečného ohňa!“ Tak dodala: „Pozri, Pane, zhora na prítomných ľudí a daj im svetlo tvojho poznania.“ Keď ju sťali, z krku namiesto krvi vytieklo mlieko. Tradícia uvádza, že jej čestné telo hneď v tej chvíli zobrali anjeli a preniesli na horu Sinaj a tam pochovali. Bolo to v roku 304.
NA SPRACOVANÍ ĎALŠÍCH ŽIVOTOPISOV SA PRACUJE
Zdroj: furca.sk
Zdroj: pravoslavieke.eu