Svätý prorok Nahum – 1. december
Prorok Nahum
Jeho meno má hebrejský pôvod a znamená „Tešiteľ“. Prorok Nahum patrí medzi 12-tich malých prorokov a pochádza zo Simeonovho kmeňa, z mesta Elkoš, na druhej strane Jordánu. Starozákonná kniha proroka Nahuma obsahuje najmä predpoveď o zničení asýrskeho mesta Ninive pre jeho neprávosti. Okolnosti prorokovho života nie sú veľmi známe.
Žil 700 rokov pred Kristom a 200 rokov po prorokovi Jonášovi predpovedal zánik Ninive – veľkého a mocne opevneného mesta. Totiž po Jonášovej kázni Ninivčania vstúpili do pokánia, kvôli čomu ich Boh ušetril a nezničil. Časom však zabudli na Božiu milosť, ktorej sa im dostalo a znova sa vrátili k predošlému spôsobu života. Prorok im predpovedal záhubu. Keďže nevstúpili do pokánia, nebolo ani ušetrenia.
Prorok preto predpovedal: „Brány riek sa otvoria a palác sa rozpadá.“ Toto proroctvo sa splnilo doslovne v roku 612 pred Kristom – celé mesto zaniklo kvôli zemetraseniu. Následne ho zaplavila rieka, ktorá ho obtekala, a ktorá podmyla mestské hradby. Skôr, ako obyvatelia vystavili nové, nepriatelia vstúpili do mesta. Ninivský kráľ v obave zo zajatia prikázal založiť veľký oheň v samotnom paláci, následne tam zhromaždil všetky svoje poklady a upálil sa spolu so všetkými svojimi ženami. Mesto bolo zničené a ani sa nedalo rozpoznať miesto, kde sa predtým nachádzalo. Prorok vysvetľuje, že si tento údel zaslúžilo svojím modlárstvom a najmä svojou necudnosťou a čarodejníctvom, ktorým zotročovalo národy. Preto ho nezachráni nijaká, ani najmocnejšia obrana a všetky národy sa budú radovať, že sa zbavili takého krutého utláčateľa.
Po tom, čo prorokoval tieto veci proti Ninive a po napísaní svojej prorockej knihy, ktorá pozostáva z troch kapitol, spočinul v pokoji v Pánovi a bol pochovaný vo svojej vlasti. Nahum žil 45 rokov.
Kniha nesie okrem historických aj mesiášske črty. Pod mocným a opevneným mestom Ninive, ktoré bolo porazené sa rozumie veľká moc diabla, ktorý bol Kristom porazený, aby bol Boží ľud oslobodený. Prorok teda nedáva nádej na politický mier, ale hovorí o Božom pokoji, ktorý prevyšuje všetko chápanie, keď Boh bude všetko vo všetkom. Nedáva nádej na oslobodenie od nepriateľov národa, ale poukazuje na budúce oslobodenie z područia hriechu a zla: „Toto hovorí Pán: Teraz zlomím jarmo nepriateľa, ktoré ťa ťaží, roztrhám tvoje reťaze. Hľa, na vrchoch nohy posla blahozvesti, ktorý oznamuje pokoj! Lebo zlí ľudia sa už nikdy nepreženú cez teba, sú celkom zničení.“
Zdroj: VELIMIROVIČ, N.: Ochridský prológ.
Zdroj: STAROZÁKONNÍ PŘEKLADATELSKÁ KOMIESIE: Starý zákon. 14 – Dvanáct proroků.
Zdroj: johnsanidopoulos.com
Zdroj: azbyka.ru